Skip to content

23-25 Silver St

Newark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Oct 17, 1991

Property Information

Block4111
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,796
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,500
13%
Improvement Value:$126,500
87%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,552+2.0%
2024$5,443-0.2%
2023$5,452-1.7%
2022$5,548+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000

To:

Sq Ft3,796DeedBook 5187, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1917