Skip to content

188 Smith St

Newark, NJ 07106

Built 1967

Last Sale Date
Sep 23, 2003

Property Information

Block4115
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SAL2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,078
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
10%
Improvement Value:$150,100
90%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,374+2.0%
2024$6,248-0.2%
2023$6,258-1.7%
2022$6,369+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-049870-14

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5090, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1967