Skip to content

1014 South Orange Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block4115
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,200
39%
Improvement Value:$109,800
61%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,845+2.0%
2024$6,710-0.2%
2023$6,721-1.7%
2022$6,840+37.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 20220, Page 85787

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 29902Recorded4/1/2019

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5887, Page 876

Property Sale

Sale
$52,000