Skip to content

211-213 Smith StNewark, NJ 07106

Built 1902

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block4116
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,626
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,400
11%
Improvement Value:$128,600
89%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,514+2.0%
2024$5,406-0.2%
2023$5,414-1.7%
2022$5,510+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft3,626DeedBook 20210, Page 64890

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 12186, Page 7930

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5637, Page 671

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 5429, Page 13

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4753, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1902