Skip to content

1088-1090 18th AveNewark, NJ 07106

Built 1908

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block4109
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,336
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
6%
Improvement Value:$236,100
94%
Total Assessment$251,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,561+2.0%
2024$9,372-0.2%
2023$9,387-1.7%
2022$9,553+85.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,336DeedBook 20181, Page 5397

Property Sale

Sale
$169,500

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 20180, Page 7746Recorded1/26/2018

Property Sale

Sale
$51,100
DeedBook 12263, Page 7458

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12023, Page 8674

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6372, Page 89

Property Sale

Sale
$111,500
DeedBook 5470, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1908