Skip to content

671-673 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block4125.02
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
86%
Improvement Value:$15,400
14%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,564+2.0%
2024$4,474-0.2%
2023$4,481-21.4%
2022$5,700-24.2%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 20211, Page 11000

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 12227, Page 763

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 5425, Page 77

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5084, Page 349

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4856, Page 519