Skip to content

190-192 Eastern Pkwy

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block4140.01
Lot31.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
88%
Improvement Value:$12,000
12%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,803+2.0%
2024$3,728-0.2%
2023$3,734-52.5%
2022$7,866+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 20170, Page 88284