Skip to content

389 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$316,250
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block4187
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
18%
Improvement Value:$82,500
83%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,803+2.0%
2024$3,728-0.2%
2023$3,734-1.7%
2022$3,800+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$316,250

To:

DeedBook 20230, Page 18015

Property Sale

Sale
$24,082
DeedBook 5196, Page 457

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5032, Page 563