Skip to content

41-43 Richelieu Pl

Newark, NJ 07106

Built 1928

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block4125
Lot102
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
13%
Improvement Value:$148,500
87%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,457+39.1%
2024$4,641-0.2%
2023$4,649-1.7%
2022$4,731+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 20230, Page 63135Recorded10/19/2023

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6333, Page 834

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 6170, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1928