Skip to content

35 Richelieu Pl

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block4125
Lot104
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,259
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
15%
Improvement Value:$116,500
85%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,241+2.0%
2024$5,137-0.2%
2023$5,145-1.7%
2022$5,236+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,259DeedBook 20250, Page 63857

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 5099, Page 797

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4844, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1927