Skip to content

39 Mt Vernon PlNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$53,900
Last Sale Date
Feb 27, 1997

Property Information

Block4132
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,100
17%
Improvement Value:$97,000
83%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,453+2.0%
2024$4,365-0.2%
2023$4,373-1.7%
2022$4,450+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$53,900

To:

Sq Ft1,228DeedBook 5470, Page 945

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4958, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1925