Skip to content

160-162 Oakland Terr

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block4125
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,200
13%
Improvement Value:$145,300
87%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,195+2.0%
2024$5,092-0.2%
2023$5,101-1.7%
2022$5,191+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$411,000

To:

Sq Ft1,353DeedBook 20240, Page 18581

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4772, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1922