Skip to content

56 Richelieu Pl

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Date
Feb 6, 2021

Property Information

Block4126
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,200
16%
Improvement Value:$115,200
84%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,225+2.0%
2024$5,122-0.2%
2023$5,131-1.7%
2022$5,221+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,900
DeedBook 4768, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1920