Skip to content

66 Richelieu Pl

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 10, 2010

Property Information

Block4126
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,200
16%
Improvement Value:$117,900
84%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,328+2.0%
2024$5,223-0.2%
2023$5,231-1.7%
2022$5,324+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,996DeedBook 12260, Page 9586

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6383, Page 83

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 6052, Page 920

Property Sale

Sale
$981,288
DeedBook 5684, Page 649

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5142, Page 639

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4809, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1922