Skip to content

398 Kerrigan Blvd

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 29, 1988

Property Information

Block4128
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,230
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,500
14%
Improvement Value:$129,800
86%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,716+2.0%
2024$5,603-0.2%
2023$5,612-1.7%
2022$5,711+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft2,230DeedBook 5059, Page 187

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4584, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1925