Skip to content

416-418 Kerrigan Blvd

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block4128
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,382
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,300
8%
Improvement Value:$259,800
92%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,728+2.0%
2024$10,517-0.2%
2023$10,534-1.7%
2022$10,720+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5928, Page 716

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5388, Page 770

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 4946, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1925