Skip to content

438-440 Kerrigan Blvd

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
May 30, 1984

Property Information

Block4128
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,500
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,800
11%
Improvement Value:$160,600
89%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,861+2.0%
2024$6,725-0.2%
2023$6,736-1.7%
2022$6,855+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000

To:

Sq Ft4,500DeedBook 4831, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1930