Skip to content

299 Ellery Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$42,500
Last Sale Date
Apr 13, 1990

Property Information

Block4128
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,145
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,300
14%
Improvement Value:$121,000
86%
Total Assessment$141,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,374+2.0%
2024$5,268-0.2%
2023$5,276-1.7%
2022$5,369+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$42,500

To:

Sq Ft2,145DeedBook 5257, Page 240

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 4694, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1925