Skip to content

414 Kerrigan Blvd

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$36,646
Last Sale Date
Jan 25, 2016

Property Information

Block4128
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
13%
Improvement Value:$136,500
87%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,963+2.0%
2024$5,846-0.2%
2023$5,855-1.7%
2022$5,958+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$36,646

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 20160, Page 14885Recorded2/22/2016

Property Sale

Sale
$133,900
DeedBook 5309, Page 753

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 4819, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1925