Skip to content

319 Ellery Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block4128
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
13%
Improvement Value:$127,800
87%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,613+2.0%
2024$5,503-0.2%
2023$5,511-1.7%
2022$5,609+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 12444, Page 9779Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 12387, Page 21

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6003, Page 291

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5024, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1925