Skip to content

353-355 Ellery Ave

Newark, NJ 07106

Built 1932

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 18, 2017

Property Information

Block4128
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,500
13%
Improvement Value:$119,000
87%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,229+2.0%
2024$5,126-0.2%
2023$5,134-1.7%
2022$5,225+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft3,312DeedBook 20170, Page 48827

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 20170, Page 8186Recorded1/27/2017

Property Sale

Sale
$38,043
DeedBook 4657, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1932