Skip to content

357 Ellery Ave

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block4128
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
13%
Improvement Value:$124,600
87%
Total Assessment$143,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,446+2.0%
2024$5,339-0.2%
2023$5,347-1.7%
2022$5,442+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 6025, Page 37

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5037, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1930