Skip to content

33 Netherwood Pl

Newark, NJ 07106

Built 1932

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block4131
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,900
12%
Improvement Value:$150,600
88%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,234+2.1%
2024$6,106-0.2%
2023$6,116-1.8%
2022$6,229+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000

To:

Sq Ft2,576DeedBook 20240, Page 48927

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5605, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1932