Skip to content

233 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1924

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block4104
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,018
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,500
5%
Improvement Value:$274,400
95%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,025+2.0%
2024$10,807+89.9%
2023$5,691-1.7%
2022$5,791+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft4,018DeedBook 20220, Page 39136

Property Sale

Sale
$33,263
DeedBook 5477, Page 187

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 4635, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1924