Skip to content

33 Mt Vernon Pl

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block4132
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,100
15%
Improvement Value:$114,400
85%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,865+2.1%
2024$4,764-0.2%
2023$4,772-1.8%
2022$4,861+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,166DeedBook 20220, Page 77012

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 20161, Page 2568Recorded11/30/2016

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5148, Page 4

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 4687, Page 612A

Property Built

Built

Year Built: 1927