Skip to content

268 Ellery Ave

Newark, NJ 07106

Built 1929

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Dec 21, 1978

Property Information

Block4132
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2.5SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
17%
Improvement Value:$98,500
83%
Total Assessment$118,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,245+2.1%
2024$4,157-0.2%
2023$4,164-1.8%
2022$4,242+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000

To:

Sq Ft1,302DeedBook 4629, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1929