Skip to content

35 Sandford Pl

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block4135
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,300
17%
Improvement Value:$101,100
83%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,617+2.0%
2024$4,526-0.2%
2023$4,533-1.7%
2022$4,613+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5053, Page 449

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4986, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1925