Skip to content

180-182 Ellery Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 1994

Property Information

Block4136
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,713
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
12%
Improvement Value:$156,600
88%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,747+2.0%
2024$6,613-0.2%
2023$6,624-1.7%
2022$6,741+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925