Skip to content

267-269 Kerrigan Blvd

Newark, NJ 07106

Built 1928

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Mar 28, 2002

Property Information

Block4140
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
15%
Improvement Value:$123,400
85%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,518+2.0%
2024$5,409-0.2%
2023$5,418-1.7%
2022$5,514+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000

To:

Sq Ft2,784DeedBook 5952, Page 243

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4709, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1928