Skip to content

251-253 Kerrigan Blvd

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block4140
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class18
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,500
9%
Improvement Value:$208,200
91%
Total Assessment$229,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,735+2.0%
2024$8,563+72.6%
2023$4,962-1.7%
2022$5,050+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 20211, Page 29165

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6261, Page 483

Property Sale

Sale
$117,999
DeedBook 5066, Page 25

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5025, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1925