Skip to content

68-70 Sandford PlNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block4140
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,120
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,900
9%
Improvement Value:$201,100
91%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,405+2.0%
2024$8,239-0.2%
2023$8,252-1.7%
2022$8,398+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

To:

Sq Ft5,120DeedBook 6227, Page 764

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4780, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1925