Skip to content

146-148 Hudson St

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 11, 2004

Property Information

Block415
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,400
62%
Improvement Value:$125,500
38%
Total Assessment$327,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,470+2.0%
2024$12,224-0.2%
2023$12,244-7.9%
2022$13,300+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 6079, Page 646