Skip to content

330 New StNewark, NJ 07103

Built 1910

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block415
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
20%
Improvement Value:$85,400
80%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,073+2.0%
2024$3,993-0.2%
2023$3,999-1.7%
2022$4,070+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,938DeedBook 20160, Page 30506

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 6274, Page 878

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5831, Page 420

Property Sale

Sale
$8,800
DeedBook 5059, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1910