Skip to content

982-984 South Orange Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 14, 2003

Property Information

Block4114
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,500
59%
Improvement Value:$124,500
42%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,634+2.0%
2024$13,365-0.2%
2023$13,386-8.1%
2022$14,573+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

DeedBook 5968, Page 312

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 5654, Page 577

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4949, Page 620