Skip to content

37-39 Richelieu Ter

Newark, NJ 07106

Built 1897

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 14, 2017

Property Information

Block4172
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2.5SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,741
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
17%
Improvement Value:$133,300
83%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,092+2.0%
2024$5,972-0.2%
2023$5,982-1.7%
2022$6,088+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,741DeedBook 20180, Page 2400

Property Sale

Sale
$175,500
DeedBook 12287, Page 8080

Property Built

Built

Year Built: 1897