Skip to content

50-52 Dover St

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$174,500
Last Sale Date
Nov 5, 2003

Property Information

Block4175
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,695
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
16%
Improvement Value:$121,700
84%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,541+2.0%
2024$5,432-0.2%
2023$5,440-1.7%
2022$5,537+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$174,500

To:

Sq Ft1,695DeedBook 6026, Page 746

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5708, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1920