Skip to content

44-46 Dover St

Newark, NJ 07106

Last Sale Date
Jun 15, 1992

Property Information

Block4175
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class10
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
56%
Improvement Value:$94,700
44%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,165+2.0%
2024$8,004-0.2%
2023$8,017-1.7%
2022$8,159+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 4830, Page 261