Skip to content

33 St Paul Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 15, 1999

Property Information

Block4176
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
18%
Improvement Value:$102,800
82%
Total Assessment$125,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,765+2.0%
2024$4,671-0.2%
2023$4,679-1.7%
2022$4,761+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,460DeedBook 5650, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1920