Skip to content

22 Poe AveNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 30, 2005

Property Information

Block4180
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,927
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
10%
Improvement Value:$164,100
90%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,918+2.0%
2024$6,781-0.2%
2023$6,792-1.7%
2022$6,912+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,927DeedBook 6209, Page 308

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6127, Page 942

Property Sale

Sale
$45,200
DeedBook 4544, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1925