Skip to content

38 Poe Ave

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 6, 2006

Property Information

Block4180
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,434
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,200
12%
Improvement Value:$173,500
88%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,481+2.0%
2024$7,333-0.2%
2023$7,345-1.7%
2022$7,475+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft4,434DeedBook 12008, Page 8158

Property Sale

Sale
$265,300
DeedBook 6102, Page 417

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4650, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1922