Skip to content

34-36 Poe Ave

Newark, NJ 07106

Built 1931

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 15, 2005

Property Information

Block4180
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,673
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,200
11%
Improvement Value:$188,100
89%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,036+2.0%
2024$7,877-0.2%
2023$7,890-1.7%
2022$8,029+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,673DeedBook 6220, Page 480

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4882, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1931