Skip to content

25-27 Poe Ave

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Mar 28, 1997

Property Information

Block4183
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,264
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
12%
Improvement Value:$188,000
88%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,123+2.0%
2024$7,963-0.2%
2023$7,976-1.7%
2022$8,117+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft3,264DeedBook 5467, Page 374

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5227, Page 120

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4881, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1927