Skip to content

37-39 Poe Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block4183
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,462
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
10%
Improvement Value:$221,500
90%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,397+2.0%
2024$9,212-0.2%
2023$9,227-1.7%
2022$9,390+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 5635, Page 375

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5105, Page 569

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4676, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1925