Skip to content

22-24 Lanark Ave

Newark, NJ 07106

Built 1902

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block4191
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,749
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
17%
Improvement Value:$127,400
83%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,819+2.0%
2024$5,704-0.2%
2023$5,713-1.7%
2022$5,814+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,613DeedBook 20150, Page 88018

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4573, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1902