Skip to content

7-9 Finlay Pl

Newark, NJ 07106

Built 1928

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 23, 2001

Property Information

Block4191
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,506
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,500
14%
Improvement Value:$146,900
86%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,480+2.0%
2024$6,353-0.2%
2023$6,363-1.7%
2022$6,475+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,506DeedBook 5828, Page 827

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5675, Page 290

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5050, Page 739

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4960, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1928