Skip to content

345 Sandford AveNewark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block4191
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2SST
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,970
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,900
5%
Improvement Value:$286,200
95%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,451+2.0%
2024$11,225+62.9%
2023$6,889-1.7%
2022$7,011+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,970DeedBook 20210, Page 34372

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,970DeedBook 20191, Page 19748Recorded12/18/2019

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6166, Page 224

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 6034, Page 529

Property Sale

Sale
$24,000

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 5295, Page 732

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5236, Page 277

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4966, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1952