Skip to content

27-29 Abbotsford Ave

Newark, NJ 07106

Built 1897

Last Sale Price
$40,900
Last Sale Date
Jun 5, 1981

Property Information

Block4196
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
18%
Improvement Value:$115,100
82%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,351+2.0%
2024$5,245-0.2%
2023$5,254-1.7%
2022$5,347+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$40,900

To:

Sq Ft2,212DeedBook 4718, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1897