Skip to content

106-108 Palm St

Newark, NJ 07106

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block4199
Lot129
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
15%
Improvement Value:$109,900
85%
Total Assessment$129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,917+2.0%
2024$4,820-0.2%
2023$4,828-1.7%
2022$4,913+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$39,900
DeedBook 4497, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1956