Skip to content

81-83 Smith St

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2024

Property Information

Block4199
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
41%
Improvement Value:$27,400
59%
Total Assessment$46,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,780+2.0%
2024$1,745-0.2%
2023$1,748-1.7%
2022$1,778+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 12414, Page 1639

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 12017, Page 9303

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6254, Page 343

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 4538, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1922