Skip to content

67-69 Halsted St

Newark, NJ 07106

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block4202
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,100
8%
Improvement Value:$210,000
92%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,713+2.0%
2024$8,541-0.2%
2023$8,555-1.7%
2022$8,706+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

Sq Ft3,960DeedBook 20170, Page 95439Recorded10/30/2017

Property Sale

Sale
$398,500
DeedBook 6309, Page 633

Property Sale

Sale
$53,900
DeedBook 5026, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1929